آشنایی با ویژگی های انواع هود آشپزخانه و کاربرد آن ها

آشنایی با انواع هود آشپزخانه

از بین وسایل موجود در آشپزخانه، شاید بشود گفت هود از جمله وسایلی است که تأثیر قابل توجهی بر سلامت شما دارد. با خرید هود آشپزخانه علاوه بر بوی نامطبوع، چربی و مواد آلاینده ای که در هنگام پخت غذا تولید می شود از محیط خارج می شود. زمانی می توانید متوجه اهمیت این وسیله در آشپزخانه خود شوید که یک بار فراموش کرده باشید و فیله ماهی خود را بدون روشن نمودن هود آشپزخانه، بر روی اجاق گاز رها کنید! هودها به چهار دسته کلی زیرکابینتی، شومینه ای، مخفی و جزیره ای تقسیم می شوند. هر کدام از این مدل ها طرفداران خاص خود را دارند. درمطلب پیش رو سعی داریم شما را با ویژگی ها، مزایا و معایب هر کدام از هودهای آشپزخانه بیشتر آشنا کنیم.

هود زیرکابینتی

هود آشپزخانه زیرکابینتی یکی از قدیمی ترین و جز اولین مدل های طراحی شده انواع هود است که عملکرد ساده ای نیز دارد. این نوع از هودهای آشپزخانه در قسمت پایین کابینت و بالای اجاق گاز یا فر نصب می شوند. هودهای زیرکابینتی در استایل ها و قدرت های متنوعی ارائه می شوند و بیشتر این هودها قابلیت نصب بر روی دیوار هم دارند. این هودها در انواع تک موتوره و یا دوموتوره تولید می شوند که موتور آن ها حالت هواکش داشته و فیلتر آن از جنس پشم شیشه می باشد. از مزایای این نوع از هود آشپزخانه می توان به نگهداری آسان، قیمت مناسب و فضای کم اشغال شده اشاره نمود. از سویی این مدل هودها در مقایسه با مدل های جدیدتر، صدای زیاد و قدرت مکش پایینی دارند.

2

هود شومینه ای (فلت یا کلاسیک)

هودهای شومینه ای از پرفروش ترین های بازار محسوب می شوند. در این نوع هودها به علت این که صفحه مکش هود کاملاً روی اجاق گاز قرار گرفته است، بهترین میزان مکش وجود دارد. این مدل ها به شکل قیف برعکس و در طرح های شیشه ای، استیل، شیشه و استیل تولید می شوند. عمده این مدل ها مجهز به فیلتر آلومینیومی قابل شستشو، سیستم تشخیص زمان شستشو، و تعویض فیلتر می باشد. کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل، صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر می باشد. این مدل ها تمامی مزایای هودهای زیرکابینتی را دارا می باشند و همچنین در مقایسه با آن ها صدای کمتر، قدرت مکش توسعه یافته تر و نیز ظاهر زیباتر و مدرن تری دارند. شاید به همین دلیل، این مدل ها به یکی از پرفروش ترین ها در بازار تبدیل شده است. جنس این نوع هودها معمولاً از شیشه نشکن بوده و در قالب دو رنگ مشکی و سفید تولید می شوند. درب این مدل ها بسته به نوع هود، بصورت دستی یا برقی می باشد. هود اخوان و بیمکس ازجمله پرفروش ترین های بازار می باشند که دارای مدل های متنوعی از هود شومینه ای می باشند.

3

هود مخفی یا توکار

بررسی رفتار مشتریان نشان می دهد که بسیاری از آن ها دوست دارند تجهیزات آشپزخانه توکار و مخفی باشد. این نوع هودها کاملاً در داخل کابینت قرار می گیرند و شما در ظاهر هیچ نمایی از هود داخل آشپزخانه نمی بینید. مهم ترین مزیت این مدل ها این است که فضای کمتری اشغال کرده و ظاهر بسیار زیبایی برای آشپزخانه به ارمغان می آورند. ازنظر مکش، صدا و سایر ویژگی ها، هودهای مخفی تفاوت چندانی با هودهای شومینه ای ندارند.

4

هود جزیره ای

اگر دنبال دکوراسیونی زیبا برای آشپزخانه خود هستید، هود جزیره ای می تواند پیشنهاد جالبی باشد. این مدل هود آشپزخانه از لحاظ ظاهری زیبا و فانتزی و در قالب مکعب، استوانه و کره می باشند. صفحه مکش این مدل از هودها اغلب کوچک می باشد؛ از این رو این مدل از هودها عموماً برای آشپزخانه هایی پیشنهاد می شود که اجاق گاز در مرکز آشپزخانه تعبیه شده، پخت و پز کمتر بوده و بیشتر حالت دکوری و لوکس دارند. مدل هایی که صفحه مکش بزرگ تری دارند، تقریباً مشابه هودهای شومینه ای می باشند؛ با این تفاوت که به جای وصل شدن به دیوار به سقف وصل می شوند. نوع جدید و زیبای هودهای جزیره ای مدل آسانسوری است که شما امکان آن را دارید که از طریق ریموت دستگاه را باز یا جمع کرده و به بالا یا پایین هدایت کنید. هود بیمکث ازجمله شناخته شده ترین های بازار در بین مدل های جزیره ای است.

 5                                        وبلاگ اختصاصی کالاجنوب                                           1399/5/7