تلویزیون تخت یا تلویزیون خمیده؟ کدام بهتر است؟

تلویزیون خمیده یا تخت

یکی از مهم ترین سوالاتی که اکثر دوست داران و خریداران تلویزیون مطرح می کنند این است که آیا پنل های تخت یا مسطح مشکلی داشته اند که حال پنل های خمیده معرفی شده اند؟ مهم ترین ویژگی های پنل های خمیده چیست و آیا می توان گفت که پنل های خمیده نسبت به پنل تخت برتری دارند؟ در ادامه سعی داریم تا شما را با مهم ترین ویژگی های پنل های خمیده بیشتر آشنا سازیم.

داستان نمایشگرهای خمیده برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ استارت خورد و در سال ۲۰۱۴ و در نمایشگاه CES، تلویزیون ال جی و تلویزیون سامسونگ خمیده وارد مرحله تولید در مقیاس وسیع شد. نکات بسیاری در ارتباط با تلویزیون های خمیده مطرح است. ازجمله این که این نوع نمایشگرها در مقایسه با نوع تخت زیباتر بوده و کیفیت و عمق تصویر و همچنین زاویه دید و نسبت کنتراست بالایی در مقایسه با نوع دیگر به نمایش می گذارند. در ادامه می خواهیم مهم ترین ویژگی های این نوع نمایشگرها را بررسی کنیم.

کیفیت تصویر در تلویزیون خمیده

همان طور که واضح است تلویزیون های خمیده اندکی نسبت به تلویزیون های تخت تقعر دارند. این تقعر هرچند هم که اندک باشد، تصاویر را در مقایسه با نوع تخت واقعی تر نشان خواهد داد. تلویزیون منحنی، لذت تماشای یک فیلم را برای شما دوچندان نموده و باعث احساس قرار گرفتن در مرکز اتفاقات فیلم می شود. اما برخی معتقد هستند که این میزان تقعر تلویزیون های منحنی باعث می شود که تصویر در نمایشگر کشیده به نظر آید. کشیده شدن تصویر باعث می شود که زاویه دید ایدئال تلویزیون کمتر شود. بنابراین اگر جزو افراد بدشانسی بودید که در زاویه بیشتر نسبت به تلویزیون و در حاشیه جمع قرار گرفته بودید، با تصویری مواجه خواهید بود که دچار اعوجاج شده است. بد نیست بدانید برخی معتقد هستند که زاویه بیشتر از ۳۵ درجه نسبت به تلویزیون های خمیده، تجربه خوشایندی در تماشا ایجاد نخواهد کرد. به عنوان یک پیشنهاد در  خرید تلویزیون  از این نوع، سعی کنید تا جایی که توان مالی دارید اندازه بزرگ تر را انتخاب کنید که هر چقدر، اندازه صفحه نمایش شما بزرگ تر باشد، از مشکل زاویه دید کاسته خواهد شد.

عمق تصویر در تلویزیون خمیده

عمق بیشتر تصویر در تلویزیون های خمیده باعث می شود که شما، خود را در دل تصویر و جزئی از آن احساس کنید. به عبارت دیگر، نمایشگر خمیده تجربه کاربری بهتری دارد و تجربه غرق شدن در تصویر را به شما هدیه خواهد کرد. نکته اینجاست که اندازه نمایشگر، تکنولوژی صفحه نمایش و فاصله بیننده، میزان غرق شدن بیننده در تصویر را تعیین می کند. هرچه نمایشگر تلویزیون بزرگ تر بوده و شخص در فاصله کمتری نشسته باشد، قسمت بیشتری از زاویه دید چشمان وی با تصویر تلویزیون پر می شود. عمق بیشتر تصویر زمانی بیشتر حس می شود که تلویزیون منحنی خریداری شما بزرگتر از ۶۵ اینچ و از نوع QLED باشد. در این صورت تجربه ای بسیار نزدیک به تماشای فیلم سه بعدی احساس خواهید کرد.

2

زاویه دید و نسبت کنتراست در تلویزیون خمیده

با روی کار آمدن نمایشگرهای منحنی، شاهد آن هستیم که اعوجاج تصویر در گوشه ها و لبه ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این کاهش اعوجاج را می توانید به وضوح زمانی که در فاصله نزدیک به تلویزیون نشسته باشید، احساس کنید. همین موضوع را می توانید در مانیتورها نیز مشاهده کنید. اگر مانیتور شما بزرگ از نوع LCD باشد، با توجه به این که در گوشه های مانیتور، زاویه چشم با مانیتور ۹۰ درجه نیست، نسبت کنتراست و کیفیت رنگ ها متفاوت خواهد بود. در مورد تلویزیون، قضیه اندکی فرق می کند چرا که کاربر تلویزیون برخلاف مانیتور می تواند بیش از یک نفر باشد و حتی چندین نفر به طور همزمان به تماشای تلویزیون بپردازند. فرقی ندارد که تلویزیون شما تخت باشد یا خمیده؛ بهترین نقطه برای تماشای تلویزیون، دقیقا روبروی تصویر است، جایی که زاویه شخص با کناره های راست و چپ یکسان باشد. فرض کنید در بهترین نقطه (دقیقاً روبروی تلویزیون) نسبت به تلویزیون خمیده نشسته اید. در این صورت در زاویه ۹۰ درجه نسبت به گوشه های تلویزیون قرار دارید. حال از نقطه بهینه به موقعیت دیگر (چپ یا راست) جابجا می شوید. در این صورت زاویه شما نسبت به یک گوشه به کمتر از ۹۰ درجه کاهش و در مقابل، نسبت به گوشه دیگر به بیشتر از ۹۰ درجه افزایش می باید. همین حرکت را ادامه می دهید تا به موقعیتی برسید که زاویه شما با انتهای نزدیک تر به ۱۸۰ درجه برسد. در این صورت انتهای تصویر در گوشه نزدیک تر را نخواهید دید. البته همین موضوع در مورد تلویزیون های تخت نیز صادق است با این تفاوت که تغییر زاویه شدت کمتری دارد.

زیبایی تلویزیون منحنی

یکی از مهم ترین دلایلی که نمایشگرهای منحنی را به زمره محبوب ترین ها در بازار لوازم صوتی تصویری تبدیل کرده است، زیبایی چشمگیر آن ها است که به چیدمان منزل شما، جلوه ای بی نظیر از مدرنیت هدیه می کنند. زیبایی بی نظیر تلویزیون های خمیده، منجر به بالاتر بودن  قیمت تلویزیون نیز شده است. البته دو نکته مهم را در زیبایی شناسی تلویزیون های خمیده درنظر بگیرید. اول این که ماهیت مقعر بودن این نوع نمایشگرها باعث می شود که در مقایسه با انواع تخت، فضای بیشتری را اشغال نمایند. دوم این که نوع نمایشگرها قابلیت نصب بر روی دیوار را ندارند و در صورت نصب، صورت خوشایندی نخواهند داشت.

 

4  

وبلاگ اختصاصی کالا جنوب                                                                        www.kalajonub.ir